Панетоне

Време за подготовка:
Време за готвене:
Време за охлаждане:
Порции:



ЗА КРАТКА ВЕРСИЯ НА ТАЗИ РЕЦЕПТА НАТИСНЕТЕ ТУК.

Ден 22! Утре е последният ден от предложенията ми за празнични десерти. Честно да ви призная по едно време от умора си мислех, че този ден няма да дойде. Нямам търпение да ви покажа, кои са последните три рецепти. Те са за маааалко по-сложни десерти от това, което качвах напоследък, но е наистина малко. В никакъв случай, не искам някой да се плаши или отказва.

В България за Великден похапваме козунак, а в Италия за Коледа – панетоне. И двете са доста близки като рецепти, но все пак имат някои основни разлики. Едно е сигурно – ако обичате козунак, няма как да не харесате и панетонето!

Съставки:

  • 150 мл леко топло прясно мляко
  • 1 ч.л захар
  • 14 гр суха мая
  • 100 мл ром
  • 3 яйца
  • корички от 2 портокала
  • 570 гр брашно
  • 100 гр захар
  • 3 жълтъка
  • ванилия
  • 200 гр меко масло на стайна температура
  • стафиди
  • филирани бадеми
  • 1 малко яйце за измазване накрая

Както и при козунака, приготвянето на панетоне е бавен процес. Резултатът обаче си заслужава много. В малка купа се смесват леко топлото мляко ( не трябва да е вряло ), чаената лъжица захар и сухата мая. Разбърква се, за да се разтвори част от маята и се слага на сухо и топло място. Аз използвам фурната, която съм пуснала на около 30-40 градуса.

След 10 минути вече ще се вижда как продуктите си взаимодействат и маята започва да се активира – на повърхността трябва да се появят балончета. Ако това не се случи и минат 15-20-30 минути, по-добре забърквайте нова мая, за да не хабите продуктите по-нататък.

Когато маята се активира може да се мине към следващата стъпка. В дълбока купа се изсипват активираната мая, трите яйца, ромът, коричките от портокал и брашното. Разбърква се добре и след това тестото се изкарва на плота, за да се доомеси. Това тесто е много лепкаво, но не трябва да се добавя повече брашно!

Идеята на първото месене е да е бързо колкото да се смесят продуктите. След това се връща в дълбоката купа ( която е добре междувременно за бъде обилно измазана с олио ), покрива се с хавлия и се слага да втаса за около 1 час и 30 минути отново на сухо и топло място.

Докато чакате тестото да втаса може да накиснете стафидите във вряла вода, за да омекнат по-бързо. След като мине час и половина тестото трябва да е удвоило обема си. Разбърква се вътре в самата купа, за да се изкара въздуха и се добавят захарта и трите жълтъка. Меси се с ръце докато тестото ги поеме и се изважда на плота.

Маслото трябва да е много меко. Реже се на няколко едри парчета и чрез месене се вкарва в тестото. Това тесто е наистина много лепкаво, но това е нормално. Не добавяйте повече брашно! Ако ви е трудно да го обирате от плота, може да използвате шпатула или нож. Накрая се добавят и стафидите, меси се още малко, за да се разпределят и тестото се връща в купата да втаса още един път за час и половина.

След второто втасване тестото е вече много надигнато и меко. Пече се в кръгла тава, която трябва да има диаметър между 17-20 см максимум, за да се получи добра височина и бордът на формата също трябва да е висок поне 7-8 см, за да не прелива. Препоръчвам да я измажете с олио и обиколите с хартия за печене.

След това тестото се изсипва внимателно вътре. Измазва се с последното яйце и се поръсват филирани бадеми отгоре. Пече се в предварително загрята фурна на 175 градуса за около 50-60 минути до суха клечка ( препоръчвам да използвате дървен шиш, защото тестото е високо.)

Охлажда се напълно преди да се разреже.

 

До утре!

Let’s bake!

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *